CZY PSYCHOLOG MOŻE ODMÓWIĆ PRZEPROWADZENIA BADANIA PSYCHOLOGICZNEGO?

Witajcie. Dziś niezbyt długi temat, ale myślę, że wart poruszenia. A mianowicie: czy psycholog może odmówić wykonania badania i w jakiej sytuacji. Z pomocą w tej kwestii przychodzi nam rozporządzenie w sprawie badań psychologicznych kierowców (LINK TUTAJ). Jest tutaj uregulowane w jakich konkretnie sytuacjach psycholog może nie przeprowadzić badania.
§  5. 1. Uprawniony psycholog odmawia przeprowadzenia badania psychologicznego w zakresie psychologii transportu, jeżeli: 
1) osoba badana informuje o złym stanie swojego zdrowia lub o złym samopoczuciu lub 
2) stan osoby badanej wskazuje, że może znajdować się ona w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. 
Ustawodawca przewiduje generalnie dwie sytuacje, kiedy może dojść do niewykonania badania. Jedna zależna od stanu zdrowia osoby badanej, a druga od podejrzeń psychologa co do samopoczucia osoby badanej. Dość często zdarza się, że ktoś przychodzi na badanie będąc przeziębionym. Dlaczego tak się dzieje? Cóż, jedną z przyczyn jest na pewno fakt, że nie wszyscy pracodawcy dają pracownikom wolne na zrobienie badań psychologicznych. W związku z tym zdarza się, że osoby te wykorzystują dzień wolny, biorą urlop albo właśnie przychodzą będąc nie do końca zdrowymi. 
Czy psycholog powinien odmówić wykonania badania, jeżeli widzi, że osoba jest chora?
Co do zasady to obowiązkiem osoby badanej jest poinformowanie badającego o swoim złym
samopoczuciu i przełożenia terminu badań na inny dzień. Oczywiście psycholog może zasugerować przełożenie badania, jeśli widzi, że dana osoba źle się czuję. Ale zdarza się, że osoba badana nalega na wykonanie badania mimo swojego gorszego samopoczucia. Wtedy najczęściej psycholog informuje osobę badaną o możliwych konsekwencjach. Nie zdziwcie się także jeśli w ankiecie, którą będziecie wypełniać znajdzie się jakiś zapis o tym, że oświadczacie, że czujecie się dobrze, żeby przystąpić do badań i ponosicie odpowiedzialność za wynik badania. No i pozostaje kwestia tego, co w sytuacji gdy osoba badana np. uzyska orzeczenie negatywne i będzie obstawała przy tym, że jednak była chora i to jest powód tego, że nie poszło jej na badaniu. Cóż, jeśli psycholog poinformował ją o konsekwencjach tego, że w takim stanie przystępuje do badania, to może mieć pretensje tylko do siebie. Zawsze istnieje możliwość odwołania się od takiego orzeczenia. A dokładniej wystąpienia z wnioskiem o kolejne badanie. Jest na to 14 dni i dokonuje się tego przez psychologa, który takie orzeczenie wydał.

Ile trzeba będzie czekać na kolejny termin?
Rozporządzenie reguluje jedynie kwestię wyznaczenia kolejnego terminu badań z zakresu psychologii transportu.

2. W przypadkach, o których mowa w ust. 1, uprawniony psycholog wyznacza nowy termin badania psychologicznego w zakresie psychologii transportu, nieprzekraczający 14 dni od daty poprzedniego terminu.

Z praktyki zauważyłam, że większość psychologów nie robi najmniejszego problemu również z wykonaniem badania po upływie tych 14 dni.
Jakie badania należą do badań z zakresu psychologii transportu? 

Są to badania dla:
  • Kierowców zawodowych i kandydatów na kierowców zawodowych (kat. C, D, CE, DE);
  • Kierowców taxi;
  • Kierowców zatrzymanych za jazdę pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu;
  • Kierowców, którzy przekroczyli liczbę 24 punktów karnych;
  • Sprawców wypadków drogowych;
  • Instruktorów i kandydaci na instruktorów;
  • Egzaminatorów i kandydaci na egzaminatorów;
  • Kierowców pojazdów uprzywilejowanych i przewożących wartości pieniężne.
Czy te przepisy można też zastosować do badań psychologicznych z zakresu medycyny pracy?

Termin wykonania badań (konsultacji) psychologicznych z zakresu medycyny pracy nie jest regulowany. Wiele na pewno zależy od psychologa wykonującego badanie, ale myślę, że w większości przypadków nie będzie problemu z ustanowieniem nowego terminu dla wykonania takich badań. 

To tyle jeśli chodzi o odmowę przeprowadzenia badania psychologicznego. Serdecznie zapraszam też na filmik o tej tematyce. 

Magdalena Wit-Wesolowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę
error: Content is protected !!