-6 PUNKTÓW KARNYCH – WRACAJĄ SZKOLENIA REDUKUJĄCE POSIADANE PUNKTY KARNE

-6 PUNKTÓW KARNYCH – WRACAJĄ SZKOLENIA REDUKUJĄCE POSIADANE PUNKTY KARNE

Pojawiło się w końcu długo wyczekiwane rozporządzenie MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 14 września 2023 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Rozporządzenie przywracające szkolenia, które pozwalają zmniejszyć posiadaną liczbę punktów karnych.

Jeśli chodzi o samo to szkolenie redukujące liczbę punktów karnych. Rozporządzenie precyzuje w § 10. 1. Szkolenie, o którym mowa w art. 17 ust. 6a ustawy, jest prowadzone w formie wykładów i ćwiczenia praktycznego, odpowiednio przez policjanta z komórki ruchu drogowego lub przez inną osobę posiadającą wiedzę specjalistyczną z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, przez psychologa transportu oraz przez egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami lub zatrudnioną przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego osobę posiadającą uprawnienia instruktora nauki jazdy lub instruktora techniki jazdy. 2. Szkolenie składa się z 8 godzin wykładów, a także z ćwiczenia praktycznego, i jest realizowane w ciągu jednego dnia. Jedna godzina równa się 45 minutom.

Jeżeli chodzi o zakres takiego szkolenia to:

Pierwszy blok obejmuje

1. Zasady i przepisy ruchu drogowego 2 godz. Wykład wykorzystujący środki takie jak:  Prezentacja; studium przypadku i ma być prowadzone przez Policjanta komórki ruchu drogowego lub inną osobę mające specjalistyczną wiedzę z tego zakresu.

Drugi blok to: 2. Wypadki drogowe w Polsce – przyczyny, skutki, zapobieganie też 2 godz. wykład za pomocą Filmu lub prezentacji. I jak wcześniej prowadzi policjant.

Kolejny to: 3. Prawne i społeczne skutki wypadków drogowych oraz odpowiedzialność karna sprawców za przestępstwa i wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji też 2 godz. wykład za pomocą Filmu lub prezentacji. I też policjant.

Kolejny blok to 4. Psychologiczne aspekty kierowania pojazdem też 2 godz. i  Film lub prezentacja, prowadzi oczywiście Psycholog transportu

I totalna nowość czyli ta część praktyczna, czyli 5. Awaryjne hamowanie przy prędkości:

1. 30 km/h

2. 50 km/h

Czasu ma być tyle ile po prostu potrzeba, żeby każdy mógł to wykonać. I to Ćwiczenie praktyczne jest realizowane przez egzaminatora lub instruktora nauki jazdy, techniki jazdy. Także rozporządzenie obowiązuje od 17.09

Dla kogo jest to szkolenie?

Szkolenie przeznaczone jest dla osób wpisanych do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Odbycie szkolenia oznacza anulowanie 6 punktów karnych.

Czy są jakieś ograniczenia?

Tak. W szkoleniu można uczestniczyć raz na 6 miesięcy (nie częściej). Szkolenie jest dla kierowców, którzy mają prawo jazdy od co najmniej roku.

Które punkty zostaną zredukowane?

Zredukowane zostaną najstarsze punkty wpisane do ewidencji.

Jak długo może punkty są widoczne w ewidencji?

Punkty otrzymane po 17 września 2023 r. będą widniały w ewidencji naruszeń przepisów ruchu drogowego przez rok od daty uiszczenia mandatu.

Jak długo trwa to szkolenie?

Szkolenie odbywa się w ciągu 1 dnia – zawiera część teoretyczną i praktyczną. Szkolenie  kończy się otrzymaniem zaświadczenia. Cena  900 zł – 1000 zł tak wynika z informacji dostępnych na stronach różnych ośrodków ruchu drogowego.

Czas pokaże jak to się będzie sprawdzać.

Magdalena Wit-Wesołowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę
error: Content is protected !!