Dziś druga część dotycząca utraty prawa jazdy kat. B w wyniku uzyskania orzeczenia negatywnego. W tym wpisie zajmę się stricte sytuacjami, kiedy badanie jest z zakresu psychologii transportu (a więc podstawą prawną jest ustawa o transporcie drogowym i ustawa o kierujących pojazdami). Jeżeli interesuje Was czy można utracić prawo jazdy kat. B np. w przypadku niezaliczenia psychotestów w związku z kierowaniem autem służbowym to zachęcam do przeczytania
tego wpisu.
Jakie grupy badanych zaliczamy do badań z zakresu psychologii transportu?
- Kierowcy zawodowi i kandydaci na kierowców zawodowych (kat. C, D, CE, DE)
- Kierowcy taxi
- Kierowcy zatrzymani za jazdę pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu
- Kierowcy, którzy przekroczyli liczbę 24 punktów karnych
- Sprawcy wypadków drogowych
- Instruktorzy i kandydaci na instruktorów
- Egzaminatorzy i kandydaci na egzaminatorów
- Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych i przewożących wartości pieniężne
Przedstawię Wam teraz pokrótce, jakie mogą być konsekwencje dla danych grup, jeśli otrzymają negatywne orzeczenie psychologiczne. Zacznijmy od kandydatów na kierowców zawodowych.
Kandydat na kierowcę zawodowego
Kandydat, czyli osoba, która posiada uprawnienia do kierowania pojazdem kat. B, a chce uzyskać uprawnienia do wyższej kategorii jak C czy D. Taka osoba jest badana z ramienia ustawy o kierujących pojazdami. Jeśli z jakiś przyczyn otrzyma ona orzeczenie negatywne to oczywiście nie może zacząć kursu na prawo jazdy wybranej kategorii. W tej chwili system w Polsce jest tak skonstruowany, że nie ma możliwości, aby taka osoba np. już zapłaciła czy zaczęła kurs,a dopiero później robiła badania psychologiczne. Procedura zaczęcia w ogóle kursu na jakąkolwiek kategorię prawa jazdy jest w tej chwili taka, że najpierw musicie uzyskać nr PKK, czyli musicie założyć w urzędzie tzw. profil kandydata na kierowcę i dopiero wtedy możecie w wybranej szkole nauki jazdy zapisać się na kurs. A do założenia profilu potrzebujecie m.in. pozytywne orzeczenie lekarskie i dla wyższych kategorii także pozytywne orzeczenie psychologiczne.
Widzieliście jak wygląda orzeczenie psychologiczne dopuszczające kogoś do prowadzenia pojazdu danej kategorii? W przypadku kandydata na kat. C,D,CE,DE zaznacza się art.82 ust.1 pkt.1a i zaznacza kategorie, których dotyczy. Jak być może wiecie psycholog orzeka jedynie w przypadku, gdy staracie się o kategorie z grupy C,D,E. Jeśli chcecie uzyskać uprawienia do kierowania pojazdami kategorii z grupy A,B, potrzebne jest Wam jedynie orzeczenie lekarskie.
Kierowcy zawodowi, kierowcy taxi, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, przewożących wartości pieniężne, instruktorzy, egzaminatorzy
Te wszystkie osoby, jeśli chcą wykonywać swój zawód potrzebują badań psychologicznych i lekarskich. Kierowcy zawodowi i kierowcy taksówek są badani w oparciu o ustawę o transporcie drogowym, a pozostali w oparciu o ustawę o kierujących pojazdami. Uzyskanie orzeczenia negatywnego u psychologa (zresztą u lekarza też), wiążę się z tym, że taka osoba nie będzie mogła dalej wykonywać swojej pracy. To nie jest tak, że ktoś zabiera jej uprawnienia, uprawnienia mogą zostać, ale swojej pracy bez ważnych (i pozytywnych) badań lekarskich i psychologicznych wykonywać nie można. Oczywiście jak dobrze wiecie, bo już kilkakrotnie o tym wspominałam i na blogu i na kanale i w mediach społecznościowych, zawsze macie prawo się odwołać. A w zasadzie wystąpić z wnioskiem o ponowne badanie psychologiczne. Taki wniosek składa się w formie pisemnej, w przeciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia, z którego treścią się nie zgadzacie na ręce psychologa, który takie orzeczenie wydał. Ponowne badanie jest co do zasady w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy i jego wynik jest ostateczny.
No dobrze, weźmy sobie za przykład kierowcę taksówki. Czy jeśli dostanie orzeczenie negatywne to czy oznacza to, że nie może pracować jako kierowca taksówki czy też, że w ogóle nie może już jeździć pojazdem kat.B? W swojej pracy zetknęłam się z takimi przypadkami. Jeśli dostanie orzeczenie po prostu o tym, że nie może już pracować jako kierowca to starostwo rozpocznie procedurę cofania mu licencji. A co w przypadku jeśli to, co wyjdzie na badaniu psychologicznym (zresztą na lekarskim jest podobnie) jest na tyle poważne, że taka osoba nie powinna prowadzić już w ogóle samochodu? Mamy możliwość zgłoszenia takiego faktu odpowiedniemu organowi. Zresztą pisałam Wam już też o tym, że starosta ma możliwość skierowania osoby na badania do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, jeśli istnieją uzasadnione zastrzeżenia, co do stanu zdrowia takiej osoby. Jeśli do starostwa wpłynie orzeczenie negatywne, na którym będzie informacja, że dana osoba nie może już prowadzić pojazdu kat. B, starosta będzie musiał wszcząć procedurę cofnięcia uprawnień dla takiej osoby.
Kierowcy z utraconym prawem jazdy
Do tej grupy będą należały osoby, które kolokwialnie rzecz ujmując „utraciły” prawo jazdy za przekroczenie 24 punktów karnych, spowodowanie wypadku drogowego lub za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie. Takie osoby są kierowane przez starostę
na badania psychologiczne (w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu także na badania lekarskie). Odzyskiwanie pełni uprawnień po takich zdarzeniach przebiega etapowo. W związku z tym „niezaliczenie” któregoś etapu powoduje, że nie ma możliwości podejścia do kolejnego. Dla przykładu: osoba utraciła prawo jazdy za prowadzenia auta pod wpływem alkoholu i uzyskała sądowny zakaz prowadzenia pojazdu przez okres 2 lat. Taka osoba musi przejść badania psychologiczne, badania lekarskie w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy, kurs reedukacyjny i ponownie podejść do egzaminu na prawo jazdy. Więc jeśli otrzyma negatywne orzeczenie psychologiczne to automatycznie wstrzymuje bieg odzyskiwania uprawnień, bo bez pozytywnego wyniku psychotestów nie zostanie przyjęta w womp-ie na badania lekarskie. Jeżeli osoba otrzyma wynik negatywny pozostaje jej się odwołać w takim trybie jak wyżej opisany. Albo jeśli osoba przekroczyła dozwolone 24 punkty karne. Nikt z automatu nie odbiera jej posiadanych uprawnień. Musi podejść do badan psychologicznych, do kursu reedukacyjnego i poddać się kontrolnemu sprawdzeniu swoich kwalifikacji. I znowu jeśli nie uzyska pozytywnego wyniku badań psychologicznych to starosta nie wyda decyzji na podstawie, której taka osoba może umówić się na egzamin w wordzie.
To by było na tyle, jeśli chodzi o ten temat. Zachęcam do obejrzenia filmiku.
Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
Witam mam pytanie jeśli otrzymało się orzeczenie negatywne na prawo jazdy kategorii C i nie odwołało od niego a było to około 5 lat temu może więcej. To czy można teraz je powtórzyć lub się odwołać? Jaka ona ma ważność?
Dzień dobry, z jakiego powodu zostało wydane orzeczenie negatywne? W sensie czy to było badanie do uzyskania kat. C czy może w związku np. z prowadzeniem auta pod wpływem?
Badania do uzyskania kat. C.
Dzień dobry. Jeśli otrzymało się negatywne orzeczenie lekarskie jazda pod wpływem alkoholu wykroczenie 0,24 promila. Czy można się odwołać.? Czy wniosek kieruje się do lekarza wydającego orzeczenie czy ogólnie do Ośrodka Medycyny pracy Wojewódzkiego?
Jeśli to było pierwsze badanie to tak, stosowne pouczenie znajduje się na orzeczeniu. 14 dni przez lekarza, który wydał orzeczenie.
Witam,mąż dostał negatywne orzeczenie z womp,wątrobowe badania miał dobre tylko z jednego badania stwierdzili że może on spożywać alkohol w szkodliwej dawce i musi mieć opinie od specjalisty uzależnień wskazujący na brak rozpoznania zespołu zależności alkoholowej i brak potrzeby leczenia i moje pytanie kto taka opinię wystawia zwykły psychoterapeuta od uzależnień czy certyfikowany czy też jacyś biegli?błagam o pomoc bo wszędzie co innego mi mówią
Zaleca się, by był to specjalista ds. uzależnień. Najlepiej z ośrodka, który zajmuje się terapią uzależnień.