Moi Drodzy. Jak zauważyliście wczoraj Wam wrzuciłam informację o tym, że zmianie uległ druk orzeczenia psychologicznego z podstawą ustawy o kierujących pojazdami.
Zmiana weszła rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2019 r. Opublikowano je 12 lipca, a obowiązuje od 13 lipca. Orzeczenia psychologiczne wydane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane. Natomiast już wczoraj powinniście wydawać orzeczenia na nowym druku. Wiem, że niektórych powiadamiało Starostwo, ale sporo osób nic nie wiedziało o zaistniałej zmianie. Zresztą na portalu medycyny pracy wpis o zmianie również pojawił się dopiero wczoraj. Co się zmienia?
Zmianie ulega wzór orzeczenia. Jest to wypadkowa tego, że zmienia się prawo oświatowe i dochodzi nam niejako nowa grupa osób, którą możemy badać.
Tu znajdziecie treść rozporządzenia. Koniecznie tam zajrzyjcie.
Jaka grupa dochodzi nam do badań? Spójrzcie na zmiany w ustawie o kierujących pojazdami.
2. Badaniu psychologicznemu w zakresie psychologii transportu podlegają również:
3) kandydat do szkoły ponadpodstawowej lub uczeń szkoły ponadpodstawowej, prowadzącej kształcenie w zawodzie, dla którego podstawa programowa kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, przewiduje przygotowanie do uzyskania umiejętności kierowania pojazdem silnikowym w zakresie prawa jazdy kategorii C lub C+E;
4) kandydat na kwalifikacyjny kurs zawodowy lub słuchacz kwalifikacyjnego kursu zawodowego, w zakresie kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie, dla której podstawa programowa kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe przewiduje przygotowanie do uzyskania umiejętności kierowania pojazdem silnikowym w zakresie prawa jazdy kategorii C lub C+E.
Czyli zaczynamy badać kandydatów, uczniów czy słuchaczy, którzy chcieli w przyszłości wykonywać zawód kierowcy lub pokrewny.
Zastanawiacie się może w jaki sposób powinniśmy ich badać,jakie cechy, sprawności i umiejętności weryfikować. Na razie z pomocą przychodzi nam ustawa, która mówi, że jest to badanie z psychologii transportu. Ponad to umieszcza zapis o tym badaniu zaraz pod informacją o badaniu instruktorów i egzaminatorów. Wydaje się więc, że rozsądnie będzie traktować te osoby podobnie. Nasze rozporządzenie (w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami) zresztą definiuje części składowe badania z zakresu psychologii transportu.
§ 4. 1. Zakres badania psychologicznego w zakresie psychologii transportu obejmuje:
1) wywiad bezpośredni i obserwację osoby badanej;
2) badania narzędziami diagnostycznymi;
3) ocenę i opis osoby badanej pod względem:
a) sprawności intelektualnej i procesów poznawczych,
b) osobowości, z uwzględnieniem funkcjonowania w trudnych sytuacjach, a także dojrzałości społecznej,
c) sprawności psychomotorycznej.
Dobór narzędzi diagnostycznych, który umożliwi Wam opis i ocenę osoby badanej pod wskazanymi wyżej aspektami należy oczywiście do Was. Jeśli mogę coś poradzić to zastanówmy się, jakimi cechami powinna odznaczać się osoba, która chce mieć takie uprawnienia i co wartościowego z danych narzędzi diagnostycznych możemy „wyciągnąć”. Pewnie będzie to badanie podobne do tego, które robimy dla kandydatów do wyższej kategorii prawa jazdy.
Termin ważności 5 lat?
Tak – 5 lat.
Orzeczenie jest wydane na okres, o którym mowa w art. 13 ust. 1 pkt 2 oraz art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 5 stycznia
2011 r. o kierujących pojazdami.