KONTROLNE SPRAWDZENIE KWALIFIKACJI

Dziś chciałabym poruszyć temat kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji. Chcę o tym napisać głównie ze względu na niedawne zmiany w prawie, które dotyczą tego zakresu. 
Kontrolne sprawdzenie kwalifikacji to nic innego niż ponowne przejście egzaminu państwowego na uzyskanie wybranej kategorii prawa jazdy. Oznacza podejście do części teoretycznej (testowej) i części praktycznej (plac + jazda po mieście). 
Kto może skierować Was na takie sprawdzenie kwalifikacji?
Starosta wydając decyzję administracyjną w tym zakresie. Jest to regulowane w ustawie o kierujących pojazdami.
Art. 99. 1. Starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy
lub osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem na:
1) kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w formie egzaminu państwowego, jeżeli
istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do ich kwalifikacji;
Kiedy osoba mająca już uprawnienia do kierowania pojazdami może zostać skierowana na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji?

Tu znów kłania nam się znajomość wspomnianej wyżej ustawy.
Art. 49. 1. Sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego
podlega: (…)
2) osoba posiadająca prawo jazdy lub pozwolenie na kierowanie tramwajem w razie uzasadnionych zastrzeżeń co do jej kwalifikacji;
3) osoba ubiegająca się o:
a) przywrócenie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub tramwajem cofniętego na okres przekraczający rok lub cofniętego w związku z utratą kwalifikacji,
b) zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, którego była pozbawiona na okres przekraczający rok.
Tyle w teorii, a w praktyce? Na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji mogą zostać skierowane osoby,
które np. przekroczyły 24 punkty karne, kierowały pojazdem silnikowym po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie i otrzymały zakaz prowadzenia pojazdu na okres przekraczający rok, może się zdarzyć, że sprawca wypadku drogowego w drodze orzeczenia sądowego będzie skierowany na taki egzamin albo osoba, co do której istnieją zastrzeżenia, co do jej kwalifikacji.
Udajecie się do ośrodka ruchu drogowego i umawiacie się na egzamin. Pojawiła się niedawno nowelizacja doprecyzowująca jak wygląda sytuacja, jeśli otrzymacie wynik negatywny z takiego egzaminu. Co się zmieniło? Pojawił się zapis mówiący o tym, że uzyskanie negatywnego wyniku egzaminu państwowego będzie skutkowało, że  zacznie się Was uznawać za osobę po raz pierwszy przystępującą do egzaminu na prawo jazdy. Tu link do odpowiedniego rozporządzenia, którego artykuł Wam teraz przytoczę:
4. W przypadku osoby, która przystępowała do egzaminu państwowego w trybie art. 99 ust. 1 pkt 1, art. 102 ust. 2 ustawy lub art. 114 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym i uzyskała negatywny wynik
egzaminu państwowego, w przypadku podejścia do egzaminu w związku z odzyskiwaniem uprawnień do kierowania pojazdami uznaje się ją za osobę po raz pierwszy przystępującą do egzaminu państwowego na prawo jazdy.
Jak należy rozumieć ten zapis? Konsultowałam to z kilkoma osobami, które zajmują się tą tematyką i zdaje się to wyglądać w następujący sposób. Zwróćcie proszę uwagę, że zapis dotyczy głównie osób, które przystępują do egzaminu w trybie art. 99 ust. 1 pkt. 1 – czyli w przypadku istnienia uzasadnionych zastrzeżeń, co do posiadanych kwalifikacji (nie dotyczy to np. badań osób, które podchodzą do egzaminu w związku z prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu). Jeśli osoba przekroczy dozwolone 24 punkty i dostanie skierowanie na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji to w przypadku egzaminu pozytywnego niejako potwierdza, że posiada odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia pojazdu. Jeśli otrzyma wynik negatywny (bez względu na to czy z teorii czy z praktyki) to zostaną jej decyzją administracyjną cofnięte dotychczas posiadane uprawnienia. I aby je odzyskać musi zdać egzamin w całości (tak jakby po raz pierwszy przystępowała do egzaminu), nawet jeśli uprzednio zaliczyła część teoretyczną, a oblała tylko praktykę. Według posiadanych przeze mnie informacji nie ma konieczności ponownego odbycia kursu na prawo jazdy. Pamiętajcie też, że jeśli macie jakieś wątpliwości w tym zakresie, to najlepiej udać się po informację do Wydziału Komunikacji. Także jeśli przydarzy się Wam sytuacja, w której zostaniecie skierowani na ponowny egzamin to szczerze rekomenduję udanie się do dobrej szkoły nauki jazdy i odświeżenie sobie wiedzy i umiejętności. Człowiek w końcu uczy się całe życie, czasami na swoich błędach.

Magdalena Wit-Wesolowska

2 komentarze do “KONTROLNE SPRAWDZENIE KWALIFIKACJI

  1. Suma sumarum dostałem 28 punków karnych 3tysiace mandatu,straciłem prawojazdy B.C.E ,mam alimenty 2400 zloty jedyne źródło była kierownica a teraz zostaję dłużnikiem alimentacyjny i państwo będzie utrzymywać mnie i moje dzieci ,wkońcu jesteśmy bogatym narodem

  2. skierowanie na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji czy to utrata prawa jazdy? czy dopiero po niezdanym egzaminie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę
error: Content is protected !!