PSYCHOTESTY: PROCESY POZNAWCZE cz.2

PSYCHOTESTY: PROCESY POZNAWCZE cz.2
Przed Wami ostatnia część serii: jak wyglądają psychotesty, która miała na celu z jednej strony oswoić osoby badane i pokazać im, że nie taki taki diabeł straszny, jak go malują, a z drugiej pomóc psychologom transportu usystematyzować wiedzę w tym obszarze. Pozostała mi do omówienia jeszcze część druga procesów poznawczych. O testach do badania spostrzegania i uwagi pisałam Wam ostatnio. Co w takim razie pozostało jeszcze do omówienia? Króciutko chce Was zapoznać ze znanymi mi komputerowymi czy aparaturowymi testami, które również mogą służyć do badania szybkości spostrzegania czy koncentracji uwagi. 
W Metodyce możecie przeczytać o testach typu Test Cognitrone czy Test SIGNAL, należących do Wiedeńskiego Systemu Testów, czy o Teście ATAVT. Również w Sigmie znajduje się Komputerowy Test Uwagi i Spostrzegawczości. Ale w związku z tym, że nigdy nie testowałam, nie widziałam tych testów – nie będę się o nich wypowiadać. Nadmienię jedynie, że są, a osoby zainteresowane wyszukają sobie o nich dodatkowe informacje.
Chciałabym jednak móc pokazać Wam jakąś metodę do badania procesów poznawczych, która nie byłaby testem typu „papier-ołówek”. Na szczęście w systemie Test2Drive, który miałam przyjemność

źródło: http://www.test2drive.pl

testować, znajduje się przykład takiego testu. Mowa o teście PUT – Teście uwagi wzrokowej. Osobie badanej wyświetlane są plansze, na których znajdują się białe i czarne figury. Osoba badana musi reagować na określony rodzaj bodźca, a inne pomijać. Test trwa około 3 minut. 

Chciałabym też wspomnieć Wam jako ciekawostkę o jeszcze jednym „teście” do badania uwagi. Mam na myśli Aparat Tensor. Czy ktoś z Was o nim słyszał? Ja słyszałam, powiem więcej, pracowałam wykorzystując ten aparat. Ten aparat jest marki  Alfa-Electronics. W tej chwili jak wejdziecie sobie na stronę producenta, to nie znajdziecie tego aparatu w ofercie podstawowej, ale w dodatkowej.
źródło: http://www.alfa-electronics.eu
Według tego, co podaje producent, aparat ten ma badać:
– szybkość i dokładność działania,
– umiejętność spostrzegania i rozróżniania znaków drogowych,
– trafność podejmowania decyzji,
– uwagę,
– odporność na zmęczenie.
Badanie wykonuje się w tempie dowolnym, im szybciej tym lepiej, ale również im dokładniej tym lepiej. Myślę, że to dość ciekawe urządzenie, dzięki wykorzystaniu znaków drogowych, wydaje się też być bardziej związane z ruchem drogowym. 
Kilka dodatkowych informacji znajdziecie też w filmie.
Mam nadzieję, że cała seria o tym, jak wyglądają badania psychologiczne przypadła Wam do gustu, że znaleźliście tam ciekawe informacje i że zdobyliście nową wiedzę. 

Magdalena Wit-Wesolowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę
error: Content is protected !!