JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA PSYCHOLOGICZNEGO?

Cześć Wam w ten mroźny dzień 🙂

noooo dobra może temperatura w okolicach -1℃ to jeszcze nie mróz, ale ja należę do tych „ciepłolubnych” i „mrozonieodpornych”, więc musicie mi wybaczyć. Dziś króciutki film o tym, jak i czy w ogóle trzeba się przygotowywać do badań psychologicznych. Często kiedy dzwonicie umówić się na wizytę, takie pytania od Was pada zaraz po ustaleniu terminu. Mam w związku z tym dla Was kilka zasad, tipów jak przygotować się do takiego badania:

 1. Przyjdź wypoczęty, wyspany i ZDROWY – to najważniejsza zasada! Chorzy czy zmęczeni nigdy nie osiągniemy takich wyników, jak będąc zdrowym i w pełni sił. Pamiętajcie o tym!
 2. Zabierz dokument tożsamości – może być dowód osobisty, prawo jazdy czy paszport. Musimy w końcu sprawdzić czy Ty to naprawdę Ty 🙂
 3. Zabierz okulary, jeżeli nosisz (albo soczewki) – w szczególności, jeśli są to okulary „do czytania”. I tu kwiatek tak, dla poprawy humoru: parę dni temu jeden badany zapytał nas, czy nie mamy przypadkiem jakiejś zbędnej pary okularów, bo on swoich nie zabrał :), haloooo to nie optyk, tylko pracownia psychologiczna 🙂
 4. Nie przychodź na czczo – nie ma takiej potrzeby, pokuszę się nawet o stwierdzenie, żebyś wpadał najedzony i miał siłę na testy 🙂
 5. Zadbaj o higienę osobistą – nigdy nie myślałam, że będę musiała pisać o czymś tak oczywistym. Nikt nie wymaga od Was garniaka i krawatu, ale naprawdę czy przyjście czysto i schludno ubranym to tak wiele? Czy przed badaniem trzeba wylać na siebie pół flakonika perfum? Ja wiem, że u psychologa nikt się nie rozbiera jak na wizycie lekarskiej, ale to nie powód, żeby nie zadbać o swoją higienę osobistą, prawda? Ja wiem, że czasem wpadacie w roboczych ciuchach pomiędzy jednym zleceniem a drugim. Ok. Ale można wpaść w roboczym ubraniu, a mimo wszystko być czystym, prawda?
 6. Nie spożywaj alkoholu przed planowanym badaniem – alkohol i inne środki psychoaktywne wpływają na obniżenie sprawności psychomotorycznej.
 7. Zabierz ze sobą dane do faktury – zaoszczędź swój czas i ułatw nam pracę, potrzebujemy dokładną nazwę firmy, adres i nip.
 8. Zabierz ze sobą skierowanie na badanie – jeśli zostało Ci wydane.
 9. Zarezerwuj sobie odpowiednią ilość czasu na badanie – i oszczędź sobie niepotrzebnego stresu.
 10. Wiedz, po co przychodzisz – gdyby każdy wiedział, po co przychodzi – czas badania byłby zdecydowanie krótszy. Postaraj się sprecyzować, do czego potrzebne Ci jest orzeczenie psychologiczne.
 11. Jeśli zażywasz leki – wiedz, jakie i na jakie choroby – i nie, psycholog nie pyta o to z czystej, niepohamowanej ciekawości. Niektóre leki mogą obniżać sprawność psychomotoryczną lub nie można ich stosować, a jednocześnie np. prowadzić pojazdu mechanicznego.
 12. Masz wątpliwości – pytaj! Kto pyta nie błądzi, a psycholog nie gryzie, bo i po co 🙂
 13. Uśmiechaj się i bądź serdeczny – odwdzięczymy się tym samym 🙂
Niech to będzie zbiór zasad podstawowych. Dzięki nim badanie prawie na pewno odbędzie się w miłej atmosferze, a Wy z uśmiechem wyjdziecie po badaniu, trzymając w ręce orzeczenie (oby pozytywne :)). Proste? Nie ma co się stresować przed takim badaniem. Dużo zależy właśnie od Was i Waszego podejścia. Głowa do góry, psychotesty to nic strasznego!

Zapraszam do filmiku po więcej 🙂

Magdalena Wit-Wesolowska

2 komentarze do “JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA PSYCHOLOGICZNEGO?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę
error: Content is protected !!