Generalnie istnieją dwie możliwości, kiedy taka sytuacja może mieć miejsce.
Pierwsza opcja to wtedy, kiedy ktoś posiada jakąś z „zawodowych” kategorii prawa jazdy, ale nie pracuje w zawodzie kierowcy, nie ma potrzeby robienia świadectwa kwalifikacji zawodowej, a chce mieć aktywne prawo jazdy kat. np. C. Taka sytuacja może mieć miejsce gdy np. wcześniej robiliście świadectwo kwalifikacji, jego okres ważności minął, nie musicie akurat w danej chwili go ponawiać, bo chcecie jeździć tylko na własny użytek. Albo wcześniej już mieliście w prawie jazdy termin ważności dla kat. C i termin ten upływa.
Druga sytuacja najczęściej dotyczy kierowców zawodowych pracujących w transporcie drogowym, a będących już po 60-tce. Osoby takie mają jeszcze ważne świadectwo kwalifikacji, ale kończy się im termin ważności danej kategorii prawa jazdy.
Świadectwo kwalifikacji jest zawsze wystawiane na okres 5 lat, a badanie psychologiczne i lekarskie dla kierowców zawodowych po 60-tce na okres maksymalnie 30 miesięcy. W takiej sytuacji w kolumnie 12 prawa jazdy jest wpisana data ważności świadectwa kwalifikacji, a w kolumnie 11 data ważności badań psychologicznych/lekarskich, która w przypadku kierowców po 60 roku życia będzie maksymalnie na okres 30 miesięcy.
Czasami takie rozbieżności w kolumnie 11 i 12 u kierowców zawodowych (przyjmijmy, dla przykładu, że będących przed 60-tką) pojawiają się gdy np. kierowca zdobył kat.C i zrobił świadectwo kwalifikacji w roku 2018, co skutkuje tym, że w rubryce 11 i 12 przy kat. C będzie rok 2023, a np. w roku 2019 dorobił sobie kat. C+E, wtedy w kolumnie 11 dla kat.CE będzie rok 2024.
Zdarza się też czasem, że osoby, które jeżdżą pojazdem uprzywilejowanym/przewożącym wartości pieniężne przy przedłużaniu zezwolenia na kierowanie w/w pojazdami (czyli tzw. różowej wkładki) są proszone o dostarczenie nie tylko orzeczenia z podstawą art. 82 ust. 1 pkt 6 (czyli tego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi/przewożącymi wartości pieniężne), ale także tego „przedłużającego” ważność prawa jazdy dla danej kategorii (w zależności od tego czy jest wpisany jakiś termin ważności w kolumnie 11 prawa jazdy).
Spójrzcie jeszcze jakie punkty powinny być zaznaczone w orzeczeniu psychologicznym i lekarskim, jeśli mowa o przedłużaniu ważności danej kategorii prawa jazdy zawodowego:
I to by było na tyle. Zapraszam na filmik na YT. Miłego oglądania!!
Magdalena Wit-Wesolowska
Jeden komentarz do “PRZEDŁUŻANIE WAŻNOŚCI „ZAWODOWEGO” PRAWA JAZDY BEZ ROBIENIA ŚWIADECTWA KWALIFIKACJI ZAWODOWEJ”
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
wpis bardzo pomocny