Dziś temat dotyczący czegoś z czym, KAŻDY z nas ma do czynienia w czasach, w których się tak szybko i intensywnie żyje. Wiecie o czym piszę? O tym stanie, kiedy już nic nam się nie chce, kiedy oczy nam się zamykają, a myślami jesteśmy już w wygodnym łóżku przykryci miękką kołderką. O ZMĘCZENIU.
Warto pamiętać o tym, że mimo wszystko zmęczenie jest zjawiskiem normalnym – fizjologicznym, a nie chorobowym. We współczesnej literaturze naukowej nie ma jednolitej definicji zmęczenia. Ale najogólniej można powiedzieć że jest stan organizmu rozwijający się w czasie wykonywania pracy fizycznej lub umysłowej, charakteryzujący się:
Ja chciałabym w szczególności zająć się zmęczeniem u kierowcy. Podejrzewam, że większość z Was doświadczyła kiedyś tego stanu będąc za kółkiem. Wiecie jakie mogą być przyczyny zmęczenia u kierowcy?
Hipnoza drogowa powstaje najczęściej na nowoczesnych autostradach.
Nowoczesna droga + pojazd o cichej pracy silnika + jednostajna trasa + stała szybkość = ??
Zdarza się, że jadąc w takich warunkach nagle stwierdzamy, że nie pamiętamy ostatnich 10-20 km… Dziwne…??
Czy zmęczenie u kierowców się czymś wyróżnia?
Na zmęczenie u kierowców wpływa wiele zmiennych (po szczegóły zapraszam do filmiku). Stąd też możemy wyróżnić u kierowców zmęczenie:
Co zrobić, aby nie zasnąć za kółkiem?
Coraz więcej mówi się też w mediach o zmęczeniu i jego skutkach. Publiczne kampanie edukacyjne i społeczne są obecnie jedynym sposobem radzenia sobie ze zmęczeniem kierowców i motocyklistów. Spójrzcie na plakat jednej z takich kampanii zorganizowanej przez Transport for New South Wales. Zajrzyjcie też tutaj i zapoznajcie się z filmikiem tej kampanii, a może macie ochotę zrobić sobie test dotyczący Waszego zmęczenia. Jest TU.
Podsumowując zmęczenie przejawia się stopniowym zmniejszeniem sprawności spowodowanym przez nieprzerwane wykonywanie jakiejś czynności. Z czasem maleje sprawność, a wzrasta liczba błędów. Jest to zjawisko powszechnie znane, trochę niedoceniane i potencjalnie niebezpieczne.
Jak się przed nim ustrzec? Jakie mogą być skutki? Co może nam pomóc w walce ze zmęczeniem? Czy są jakieś godziny w ciągu doby podczas których jesteśmy szczególnie narażeni na popełnianie błędów? To i o wiele więcej w filmiku. Zapraszam do oglądania!
Magdalena Wit-Wesolowska
Jeden komentarz do “CO ZMĘCZENIE ROBI Z CZŁOWIEKIEM?”
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
Moja wydajność w pracy gdy chcę spać spada o ok 30-40%. Warto więc się dobrze wysypiać albo po prostu zwiększyć aktywność fizyczną.