INSTRUKTOR NAUKI JAZDY

Witajcie!
Dziś temat na czasie: instruktor nauki jazdy. Kto może nim być? Jaki powinien być? Co Wy cenicie u instruktora, a co oni cenią u siebie? W ostatnim czasie zanotowałam wzrost zainteresowania zawodem instruktora nauki jazdy. Istny renesans. Ja akurat pracuję nieopodal Ośrodka Ruchu Drogowego, więc widok „elek”to dla mnie chleb powszedni. Z racji tego wielu instruktorów trafia do mnie na badanie psychologiczne „w przerwie”. Obserwuję ich podczas badań, podglądam czasem przy wykonywaniu czynności zawodowych, czasem rozmawiam prywatnie. Za każdym razem obserwuję. Są tacy, co do których nie mam wątpliwości, że urodzili się po to, by uczyć innych jeździć. Są tacy, którzy bankowo minęli się z powołaniem. Pomyślałam, że warto na temat tego zawodu popełnić wpis, bo niektórzy z Was pewnie zastanawiają się nad wyborem tej właśnie ścieżki kariery. W myśl przepisów Instruktorem jest osoba, która:
posiada prawo jazdy:

 • kategorii A co najmniej przez okres 2 lat
 • kategorii B co najmniej przez okres 2 lat,
 • kategorii B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E odpowiednio do zakresu prowadzonych zajęć co najmniej przez okres roku oraz co najmniej 3-letnie doświadczenie w prowadzeniu szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii B
 • posiada ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności instruktora;
 • posiada ważne orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności instruktora;
 • ukończyła z wynikiem pozytywnym kurs dla kandydatów na instruktorów i posiada zaświadczenie o jego ukończeniu
 • złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający kwalifikacje przed komisją powołaną przez wojewodę;
 • nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu
 • jest wpisana do ewidencji instruktorów.
 • Po szczegóły odsyłam do ustawy Jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry instruktor nauki jazdy? Przeprowadziłam jakiś czas temu ankietę i zgadnijcie jaka cecha była wymieniana najczęściej? … .. . CIERPLIWOŚĆ!! Co ciekawe jest to też cecha, którą jako pierwszą podali mi instruktorzy na warsztatach, jako ta niezbędna do wykonywania przez nich zawodu. Nie obyło się co prawda bez wpadek. Kursanci (a dziś już pewnie kierowcy) narzekali na nerwowość, brak punktualności, a nawet (co absolutnie niedopuszczalne) na chamskie docinki czy wyzwiska!! Czasy się zmieniły. Internet wie wszystko. Coraz więcej ludzi stawia na JAKOŚĆ. Szuka nie tylko kursu w rozsądnej cenie, ale także szuka PROFESJONALISTY, który nauczy go prowadzić samochód, poruszać się bezpiecznie w ruchu drogowym i nauczy dobrych nawyków za kierownicą. Także dziś trzeba być po prostu dobrym w tym, co się robi. I takich życzę Wam i sobie Instruktorów. Zapraszam do obejrzenia całości. Cierpliwości i do następnego razu 🙂 Miłego oglądania!

Magdalena Wit-Wesolowska

4 komentarze do “INSTRUKTOR NAUKI JAZDY

 1. Świetnie opisany temat instruktorów! Ja właśnie zastanawiam się nad przystąpieniem do warsztatów dla instruktorów nauki jazdy, ale jeszcze muszę, to dobrze przemyśleć. Bardzo lubię jeździć samochodem i sprawia mi dużą przyjemność. Super blog i powodzenia w dalszej pracy!

 2. Cierpliwość u instruktora nauki jazdy jest złotem. Tylko tacy profesjonaliści nie narzekają na brak kursantów. Co istotne, spełnienie wymagań do tego aby zostać instruktorem wcale nie wydaje się być takie łatwe. To dobrze, tylko osoby o odpowiednich predyspozycjach powinni wykonywać ten zawód.

 3. Świetnie napisany artykuł! Ja prawo jazdy kat.B zdałem już 6 lat temu i niestety przez pandemię, straciłem swoją dotychczasową pracę. Myślę, że to może być dość ciekawy pomysł na nową karierę zawodową 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę
error: Content is protected !!