ORZECZENIE NEGATYWNE

Witajcie Moi Drodzy. Wiem, że ostatnio trochę w kratkę pojawiają się nowe wpisy, ale mam nadzieję, że niedługo uda się to bardziej uregulować.

Korzystając z kilku dni wolnego spieszę do Was z materiałem dotyczącym otrzymania orzeczenia negatywnego. Chciałabym ten materiał podzielić Wam na dwie części. Pierwsza będzie dotyczyła otrzymania negatywnego wyniku konsultacji psychologicznej w ramach badań z zakresu medycyny pracy, a druga będzie dotyczyła orzeczeń negatywnych wydanych w ramach badań z zakresu psychologii transportu. Do dzieła!

BADANIE PSYCHOLOGICZNE WYKONYWANE W RAMACH MEDYCYNY PRACY

Na takie badanie możecie trafić np. gdy w ramach obowiązków służbowych korzystacie z pojazdu kat. B, pracujecie na wysokości powyżej 3 metrów lub obsługujecie jakiś sprzęt zmechanizowany typu koparka czy wózek jezdniowy. O tym, jak wyglądają takie badania psychologiczne pisałam Wam już TUTU i TUTAJ. No dobrze, przyszliście na takie badanie, ale coś poszło nie tak i psycholog informuje Was o negatywnym wyniku takiego badania, a także podaje powód takiej decyzji. Czy jest coś, co możecie z tym zrobić? Z badaniami z medycyny pracy co do zasady jest tak, że na wszystkie badania, na które trafiacie czyli psychologiczne, okulistyczne, laryngologiczne i inne, to są to tak naprawdę jedynie konsultację wykonywane dla lekarza medycyny pracy – orzecznika, który na podstawie tych konsultacji będzie decydował o tym, czy dany zawód możecie wykonywać. W związku z tym tak naprawdę, jeśli jest jakiś dogodny moment na odwołanie się, to tak naprawdę należałoby poczekać na decyzję orzecznika i od tej decyzji się odwoływać. 
Pewnie zastanawiacie się, co może spowodować, że wynik takiej konsultacji będzie negatywny? Mogą to być np. 
– zaburzenia sprawności psychoruchowej,
– zaburzenia widzenia zmierzchowego i wrażliwości na olśnienie,
– zaburzenia koncentracji uwagi i/lub niski poziom sprawności intelektualnej i inne.
Dlatego tak ważne jest, aby przychodzić na badanie psychologiczne wyspanym, wypoczętym, zdrowym i nie spożywać przed badaniem alkoholu czy innych tego typu substancji. W ten sposób mamy pewność, że badanie zostanie wykonane w sprzyjających dla nas warunkach.
BADANIE PSYCHOLOGICZNE WYKONYWANE W RAMACH PSYCHOLOGII TRANSPORTU
Tu już mamy inną sytuację. Badanie jest dłuższe, obejmuje więcej elementów, w związku z tym, też konsekwencje otrzymania orzeczenia negatywnego są większe niż w przypadku konsultacji z zakresu medycyny pracy. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie badań psychologicznych, zakres takiego badania obejmuje co najmniej: 
1) wywiad bezpośredni i obserwację osoby badanej;
2) badania narzędziami diagnostycznymi;
3) ocenę i opis osoby badanej pod względem:
a) sprawności intelektualnej i procesów poznawczych,
b) osobowości, z uwzględnieniem funkcjonowania w trudnych sytuacjach, a także dojrzałości społecznej,
c) sprawności psychomotorycznej.
Po przeprowadzeniu badania psychologicznego, uprawniony psycholog przekazuje osobie badanej informację o wynikach przeprowadzonego badania i wydaje je w postaci ORZECZENIA. Orzeczenie może być, kolokwialnie rzecz ujmując, pozytywne lub negatywne. Jeśli jest negatywne to sprawa wygląda tak, że trafi ono po 14 dniach do właściwego Wydziału Komunikacji. 

Ale oczywiście możecie się od wyniku takiego orzeczenia odwołać (do czego zachęcam, jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości). Wtedy takie badanie jest ponownie przeprowadzane co do zasady w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy (pamiętajcie tylko, że za równo za pierwsze, jak i za badanie w trybie odwoławczym musicie zapłacić). 
Orzeczenie psychologiczne wydane trybie odwoławczym jest OSTATECZNE. 
Zastanawiacie się pewnie, co może być powodem tego, że psycholog wydał Wam orzeczenie negatywne. Powodów może być wiele zaczynając od zaburzeń sprawności psychoruchowej, a kończąc np. na zaburzeniach w zakresie sprawności intelektualnej. Pamiętajcie, że obowiązkiem psychologa jest wyjaśnić Wam dlaczego otrzymujecie orzeczenie o takiej treści i takiego wyjaśnienia powinniście się zawsze, od osoby przeprowadzającej badanie, domagać. 
Więcej jak zawsze w filmiku, do którego obejrzenia Was zachęcam.
Miłej Majówki 🙂

Magdalena Wit-Wesolowska

15 komentarzy do “ORZECZENIE NEGATYWNE

 1. Dnia 20.05.2019 Otrzymałem Orzeczenie Psychologiczne Negatywne po 14 Dniach udałem się do innej pracowni psychologicznej i została wydana Opinia Pozytywna.

  Moje pytanie brzmi ile jest ważne orzeczenie psychologiczne i co w takim wypadku mam zrobić aby móc zacząć kurs na Kategorie C+E

 2. Czy jeżeli dostałem orzeczenie negatywne , to one ma jakąś określoną ważność? Tzn , jeśli nie odwołam się w ciągu 14 dni, to już nigdy nie mogę przystąpić do badania?

 3. Witam. Zostalem skierowany przez urząd pracy (w wyniku dofinansowania) na badania na kierowcę kat D. Otrzymałem negatywne orzeczenie. Następnego dnia poszedłem do innej pracowni i dostałem pozytywne( to już było w mojej woli). Następnie udałem się do Starostwa w celu wydania profilu kandydata na kierowcę, które zostało mi wydane. CO ZROBIC W TAKIEJ SYTUACJI?

  1. W zasadzie postąpił Pan niewłaściwie. Zakładam, że psycholog, który dał Panu orzeczenie negatywne poinformował Pana jak wygląda kwestia odwoływania się od orzeczenia, z którego treścią Pan się nie zgadza. Należało wnieść odwołanie przez tego psychologa, ponowne badanie odbywa się wtedy w Wojewódzkim ośrodku medycyny pracy. A teraz do wydziału komunikacji trafi Pana orzeczenie negatywne z datą wcześniejszą niż pozytywne i obawiam się, że może to się skończyć albo badaniem rozstrzygającym w wompie albo uznają negatywne za wiążące, bo było zrobione jako pierwsze, a Pan nie wyczerpał przewidzianej w ustawie drogi odwołania.

 4. Termin odwołania jeszcze nie upłynął, czy pani zdaniem lepiej jak złoże odwołanie? Czy starosta może wziąć pod uwagę, że nie posiadam punktów karnych ani nigdy nie zostało mi zatrzymane prawo jazdy? Mogę także udać się do kolejnego lekarza i jesli przedstawi on pozytywne orzeczenie to będzie 2:1. De facto psycholog, ktory wydał negatywne orzeczenie nie określił terminu kolejnego badania. W przepisach prawnych nie ma przepisu, który zabraniałyby poddanie się kolejnemu badaniu i nie określa, w jakim odstępie czasowym. W przypadku pozytywnego jest określone na 5 lat.

 5. Witam . W dniu wczorajszym miałem przeprowadzone psychotesty dla kierowców. Badanie było przeprowadzone w trybie odwoławczym, Przeszedłem wszystkie testy pani psycholog powiedziała że nawet w zakresie wyższym niż przeciętna. Jednak patrząc na to że mam zabrane prawo jazdy już 3 ras to nie może mi wydać pozytywnego orzeczenia choć testy mówią inaczej, Co można teras zrobić? Czy już do kończ życia nie będę mógł zdawać na prawo jazdy. Mam już 48 lat prawo jazdy 30 lat zdawałem poraz pierwszy, Czy jest jakaś ścieżka odwoławcza by mcdz ponownie się ubiegać o przeprowadzenie badań psychologicznych, Proszę napisać na e-mail

 6. Witam mam pytanie czy badania na operatora koparko ladowarki sa tez wazne na kierowce taxi czy trzeba zrobic nowe te mam wazne jeszcze 4.5 roku dziekuje

 7. Witam byłem skierowany na ponowny psychotesty po 5 latach na kategorię c które oblałem dostałem wynik negatywny co mogę w tym momencie zrobić jeżeli pani ewidentnie chciała mi od początku uwalić czy mogę iść do innego ośrodka i zdać je ponownie czy muszę się odwoływać po telefonie do pani Pani nawet nie chciała służyć o ponownej próbie zdanie tylko od razu powiedziała że mogę się odwołać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę
error: Content is protected !!