ECODRIVING

Witajcie moi drodzy. Dziś mam dla Was coś nowego. Do tej pory skupiałam się na omawianiu poszczególnych aspektów badania psychologicznego, tłumaczenia dlaczego i w jaki sposób badamy daną zdolność czy funkcję. Dziś chciałabym zaprezentować Wam krótko temat ecodriving’u. Jest to jeden z tematów poruszanych na kursie na kat. C czy D, ale śmiało te zasady można też wprowadzać do naszej codziennej jazdy kat. B, aby jeździć w sposób bardziej ekonomiczny.
No właśnie. Zastanawialiście się jak Wqasz styl jazdy wpływa np. na spalanie? Koniecznie zróbcie sobie takie doświadczenie (jeśli macie komputer pokazujący Wam wartość chwilowego spalania) i przekonajcie się, że ma to znaczenie. Wyobraźcie sobie, że tempomat nie zamontowano w samochodach tylko po to, aby dać nodze odpocząć na nudnej wielokilometrowej autostradzie, ale także dlatego, że odpowiednio używany może pomóc nam troszeczkę zaoszczędzić. Zaprezentuję Wam kilka podstawowych zasad, których wdrożenie powinno w pewnej perspektywie czasu odbić się pozytywnie na zawartości Waszych portfeli:

1. Rozpędzanie pojazdu. Wiedzieliście, że rozpędzanie jest najbardziej „energożerne”? A jadąc po mieście nawet 40% naszego ogólnego czasu jazdy może stanowić właśnie rozpędzanie. Jak temu zaradzić? Starać się utrzymywać jednostajną prędkość, jeździć na możliwie jak najwyższym biegu przy zachowaniu ekonomicznej prędkości obrotowej silnika.
2. Dowiedz się, jakie są najbardziej ekonomiczne zakresy prędkości obrotowej w Twoim samochodzie i staraj się ich trzymać.
3. Mądrze używaj tempomatu (używaj na płaskim terenie, nie używaj podczas częstych podjazdów i zjazdów).
4. Staraj się rzadziej hamować, aby zaoszczędzić np. na zużywaniu się elementów ciernych typu klocki czy tarcze. Staraj się hamować efektywnie i ekonomicznie – hamuj silnikiem wytracając prędkość dzięki zdjęciu nogi z gazu i redukcji biegu. Dzięki temu robisz to za darmo (wiecie, że jeżdżenie na tzw. luzie wcale nie spala mniej paliwa niż podczas hamowania silnikiem?).
5. Stosuj tzw. taktykę ekojazdy – podejmuj świadome działania za kierownicą – planuj z wyprzedzaniem, nie jeździj „na zderzak”, dokładnie obserwuj otoczenie drogi, utrzymuj płynną jazdę.
Po więcej szczegółów zapraszam do obejrzenia filmu na YT, poruszam tam też temat alternatywnych sposobów wytracania prędkości czyli temat retarderów.

Miłego oglądania!

Magdalena Wit-Wesolowska

Jeden komentarz do “ECODRIVING

  1. Ekonomiczna jazda jest jednym z warunków zaliczenia egzaminu na kategorie B. Także to już jest wprowadzone do osobówek. Co jest chyba jedną z lepszych decyzji w ostatnim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę
error: Content is protected !!