Temperament – definicja
Do najczęściej wykorzystywanych testach do badania osobowości już Wam pisałam. Dziś zajmiemy
się temperamentem. Temperament to zespół dziedziczonych cech osobowości, które są zdeterminowane genetycznie, ujawniają się już w 1 roku życia i w związku z tym stanowią fundament dla kształtowania się i rozwoju osobowości. Jeśli rozumiemy temperament jak Buss i Plomin, to będzie on wpływał tak naprawdę na każdą sferę naszego życia. Obecnie często posługuje się definicją zaproponowaną przez Strelaua, który uważa, że temperament odnosi się do względnie stałych cechy organizmu, pierwotnie biologicznie zdeterminowanych. Przejawiają się one w formalnych cechach zachowania, sprowadzających się do poziomu energetycznego i charakterystyki czasowej reakcji. Pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i podlegają zmianom pod wpływem dojrzewania/starzenia się oraz zmianom środowiskowym. Dzięki tej definicji uzmysławiamy sobie, że temperament nie jest równoznaczny z osobowością, stanowi za to jej nierozerwalny element. Ale do rzeczy. Badanie temperamentu w psychologii transportu ma długą historię, ponieważ umożliwia ocenę indywidualnych predyspozycji akceptacji i potrzeby działań ryzykownych oraz zapotrzebowania na stymulację.
Testy badające temperament
Przedstawię Wam krótką charakterystykę trzech testów w oparciu o oficjalne dane publikowane przez na co zwracać uwagę podczas rozwiązywania testów.
Pracownię Testów Psychologicznych. Ze względu na to, że tymi metodami mogą badać jedynie psycholodzy, nie mogę zdradzać zbyt wielu szczegółów. Polecam także przeczytać mój artykuł o tym
FCZ-KT
Przykład pytania: Chętnie wykonuję kilka czynności jednocześnie.
PTS
EAS
W literaturze dla psychologów transportu można znaleźć także inne propozycje narzędzi, jak np. Kwestionariusz Poszukiwania Doznań SSS-V czy Test Zachowań Ryzykownych TZR Studenskiego.
Kilka słów o użyteczności tych konkretnych narzędzi znajdziecie w filmiku, na który Was serdecznie zapraszam.