Witajcie, dziś króciutko chciałabym wspomnieć o dojrzałości społecznej. Pisałam Wam już za równo o testach psychologicznych do badania osobowości, jak i temperamentu. Rozporządzenie w sprawie badań psychologicznych kierowców precyzuje, że podczas badania psychologicznego uprawniony psycholog dokonuje oceny i osoby badanej między innymi pod względem osobowości, z uwzględnieniem funkcjonowania w trudnych sytuacjach, a także dojrzałości społecznej. Dziś chciałabym przyjrzeć się tej dojrzałości społecznej. Metodyka zawarta w rozporządzeniu mówi o tym, że:
„w zakresie oceny osobowości uprawniony psycholog dobiera narzędzia i techniki diagnostyczne pozwalające ustalić dojrzałość społeczną (rozumienie norm, samokontrola, przystosowanie) oraz dojrzałość emocjonalną (radzenie sobie w sytuacjach trudnych, zrównoważenie emocjonalne i jego wpływ na ryzyko dezorganizacji zachowania)”.
Wnioskowanie o dojrzałości społecznej nie jest takie oczywiste przede wszystkim dlatego, że nie
została ona precyzyjnie zdefiniowana. W związku z tym powinno szukać się wszelkich składników i cech świadczących o uspołecznieniu lub jego braku, o tym, jak ktoś funkcjonuje w sytuacjach społecznych czy ma skłonność do łamania norm.
W jaki sposób możemy ocenić dojrzałość społeczną? Ja zaproponuję Wam 3 sposoby:
- korzystanie z testów oceniających kompetencje społeczne, mierzące aprobatę społeczną,
- wnioskowanie o dojrzałości społecznej ze skal z testów osobowości,
- przeprowadzanie testów do oceny dojrzałości społecznej dostępnych w systemach testów komputerowych np. SIGMA czy TEST2DRIVE.
Wnioskowanie o dojrzałości społecznej wymaga od psychologa zdolności interpretacyjnych, szukania zależności pomiędzy wynikami z rożnych testów, przeprowadzenia analizy ilościowej i jakościowej. Nieodzownym elementem prawidłowo postawionej diagnozy powinien być też pogłębiony wywiad i obserwacja osoby badanej.