PSYCHOTESTY – INTELEKT cz. 3
Witajcie, dziś przychodzę do Was z ostatnią częścią dotyczącą badania sprawności intelektualnej. O tym, co wchodzi w skład badania sprawności intelektualnej już Wam pisałam, omówiłam też najpopularniejszy z testów do badania intelektu, czyli Test Matryc Ravena. Dziś chcę Wam
opowiedzieć o innych metodach. Nie ma tego zbyt wiele, a zdaję sobie sprawę, że chętnie psycholodzy transportu znaleźliby jakąś alternatywę dla „starego, dobrego Ravena”. Pozornie mogło by się wydawać, że metod jest naprawdę bardzo dużo, jak odwiedzicie stronę Pracowni Testów Psychologicznych to metod będzie kilkadziesiąt. Sęk w tym, że spora część testów dotyczy diagnozy dzieci i młodzieży to raz, a dwa są to metody do kompleksowej oceny intelektu, więc są też dość czasochłonne, stąd też niezbyt nadają się do wykorzystania w psychologii transportu. W takim razie czy znajdzie się coś, co się nada i może zastąpić Ravena?
Zebrałam w formie tabeli dla Was testy, które można zakupić bądź w Pracowni Testów Psychologicznych, bądź w Instytucie Transportu Samochodowego.
Są to metody tzw. „papier i ołówek”, choć niektóre jak np. APIS-Z, CFT 20-R czy właśnie TMS-K, czyli Raven, są dostępne również na platformie do badań komputerowych Epsilon. System umożliwia nam przeprowadzenie badania, obliczenie wyników, wygenerowanie i wydrukowanie raportu z badania.
Stara Metodyka oprócz Testów B i Ravena zalecała także Test „Myślenia Technicznego” opracowany przez Z. Dobruszkę. Miałam okazję widzieć ten test podczas studiów z psychologii transportu, ale obecnie nie wydaje się by był w jakiejś oficjalnej dystrybucji, można go spotkać w pracowniach, które działają od kilkunastu lat.
Spotkałam się także całkiem niedawno z testem WPM. Można go spotkać w niektórych pracowniach jako taki spadek po innych psychologach. Nie jest on oficjalnie dostępny, nie ma go w żadnej metodyce, jeżeli ktoś chce z niego korzystać to na pewno nie w badaniach z psychologii transportu, jak już to w badaniach z medycyny pracy.
No i oczywiście mamy dostępne w Polsce dwa systemy komputerowe do badań kierowców: SIGMĘ i TEST2DRIVE (pomijając system wiedeński). Za równo w Sigmie jak i w T2D mamy dostępne specjalnie stworzone na te platformy testy badające sprawność intelektualną. O teście TRIT z systemu T2D opowiem Wam w filmie, na który serdecznie Was zapraszam.

Magdalena Wit-Wesolowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę
error: Content is protected !!