PSYCHOTESTY: INTELEKT cz.2 – najpopularniejszy test

PSYCHOTESTY: INTELEKT cz.2 – najpopularniejszy test
Witajcie, w poprzednim artykule starałam się  pokazać Wam, co skrywa się pod słowami – kluczami: rozumienia i antycypacji i wykazać, dlaczego ocena chociażby tej sprawności intelektualnej jest taka ważna. I mam nadzieję, że to mi się udało. Tutaj chciałabym już skupić się na dostępnych metodach do oceny sprawności intelektualnej, jako jednej z kluczowych zdolności przydającej się do bezpiecznego prowadzenia pojazdu mechanicznego. I tak, ten wpis będzie w całości o Teście Matryc Ravena, gdyż jest on jedną z najczęściej wykorzystywanych metod do oceny intelektu. Ponad to badani się boją tej metody. Jest to metoda, o którą mam najwięcej pytań, jedyna o której słyszałam, że robi się z niej ściągi. Jak wrzucicie sobie w wyszukiwarkę zapytanie: „test matryc ravena” to wyszukiwarka podpowie Wam jakich haseł z tym słowem-kluczem najczęściej szukają internauci. I co my tutaj mamy: 
 • test matryc ravena odpowiedzi
 • test matryc ravena klucz pdf
 • test matryc ravena download
 • test matryc ravena chomikuj
 • test matryc ravena odpowiedzi e11
Chcę Wam nieco przybliżyć tę metodę, niejako oswoić, bo naprawdę strach ma wielkie oczy, ale tego testu naprawdę nie trzeba i nie powinno się bać.
Test Matryc Ravena jest testem badającym inteligencję płynną, jest testem trafnym, rzetelnym, obiektywnym i wystandaryzowanym. A to naprawdę bardzo ważne.
Charakterystyka Testu Matryc Ravena
 • służy do badania procesów uczestniczących w tworzeniu takich pojęć jak: porównywanie, uogólnianie, abstrahowanie czy wnioskowanie,
 • jest testem niewerbalnym,
 • składa się najczęściej z 60 matryc 
 • nie powinien wg najnowszych zaleceń być przeprowadzany z ograniczeniem czasowym
 • zawiera zadania o zróżnicowanym stopniu trudności
 • posiada różne wersje
 • klasycznie składa się z 5 serii – A, B, C, D, E
 • każda seria składa się z 12 zadań
 • możliwe jest badanie indywidualne, jak i grupowe
W wersjach najczęściej wykorzystywanych w pracowniach jest 60 zadań w 5 seriach po 12 zadań. Są to matryce z luką, którą należy uzupełnić poprzez wskazanie odpowiedzi, brakującego fragmentu spośród 6 lub 8 możliwości.  Znajdują się tutaj i proste układy i zróżnicowane, abstrakcyjne zależności logiczne. Należy pracować po kolei, w swoim tempie.
Ważne jest również podanie instrukcji, należy upewnić się czy osoba badana prawidłowo zrozumiała, co ma wykonać i czego od niej się oczekuje. Podaje się prawidłową odpowiedź do pierwszego zadania, niejako tłumacząc skąd się wzięła. W ten sposób chcemy zagwarantować prawidłowe zrozumienie testu.W teście nie ma pułapek, nie ma „podwójnego dna”, oczywiście, że zadania są z początku łatwe, dalej stają się trudniejsze, ale często gdy rozwiążemy te łatwe to automatycznie te trudne nie będą, aż tak trudne, bo po drodze wpadniemy już na schemat, wypracujemy sobie strategię. 
Test Matryc Ravena był ponad to wykorzystywany w badaniach przeprowadzanych przez ITS, wynika z nich, że różnicuje on kierowców ze względu na powód wizyty w pracowni psychologicznej, jak i na wiek. Z powodzeniem może być stosowany w psychologii transportu. Co nie znaczy, że nie ma żadnych alternatyw, są i o nich napiszę Wam w kolejnym wpisie. 

Magdalena Wit-Wesolowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę
error: Content is protected !!