CZY MOŻNA ZROBIĆ KAT. C NIE MAJĄC 21 LAT?

 Dzień dobry, 

dziś chciałam z Wami poruszyć temat tego, w jakim wieku najwcześniej można uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami kat. C, C+E. Wiedza dotycząca tego zakresu jest powszechnie dostępna, ale często nie mówi się o różnych wyjątkach. Podstawą dla nas jest tutaj: ustawa o kierujących pojazdami:

Art. 8. 1. Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi: (…) 

6) 21 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii C, C+E, D1 i D1+E, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1, ust. 3 pkt 2 oraz art. 9;

Czyli standardowo jest tak, że należy mieć ukończone 21 lat, by zrobić prawo jazdy kat. C, C+E. Ale jak sami widzicie, Ustawodawca podaje tutaj wyjątki od tej reguły. Przyjrzyjmy się zatem, czego te wyjątki dotyczą:

2. Wymagany minimalny wiek do kierowania dla żołnierzy kierujących pojazdami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wynosi: 1) 18 lat – dla pojazdów określonych w pozwoleniu wojskowym kategorii A, C i C+E;

3. Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi: (…) 

2) 19 lat – dla funkcjonariuszy kierujących pojazdami Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa, określonymi w prawie jazdy kategorii C;  

Dwa pierwsze wyjątki dotyczą generalnie żołnierzy Sił Zbrojnych RP, a także funkcjonariuszy publicznych. Natomiast ciekawy jest ten 3 wyjątek:

Art. 9. 1. Dla osób, które uzyskały kwalifikację wstępną określoną w przepisach rozdziału 7a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, minimalny wiek do kierowania pojazdami określonymi w prawie jazdy kategorii: 1) C i C+E wynosi 18 lat;

Czyli dla osób chcących uzyskać kat. C, C+E szybciej niż standardowo przewidziano taką furtkę, że mogą to zrobić nawet mając 18 lat, ale warunkiem jest uzyskanie kwalifikacji wstępnej.

Cóż to jest ta kwalifikacja wstępna?

Kwalifikacja wstępna jest kursem przeznaczonym dla osób, które chcą pracować jako kierowcy zawodowi na samochodach ciężarowych bądź autobusach. W tej chwili każdy kierowca chcący pracować w tym zawodzie musi takowy odbyć (a także co 5 lat obywać tzw. szkolenie okresowe).

Osoby, które mają już prawo jazdy kat. C, C+E lub chcą je uzyskać, a mają skończone 21 lat będą robili tzw. kwalifikację wstępną przyspieszoną. Kwalifikację wstępną tzw. „pełną” powinni uzyskać kierowcy zamierzający uzyskać prawo jazdy kategorii C i C+E, którzy mają już 18 lat, ale nie przekroczyli jeszcze wieku 21 lat.

Diabeł tkwi w szczegółach. Warto wspomnieć tutaj o dwóch głównych różnicach, między tymi kursami: o cenie i czasie trwania.

Cena za kwalifikację wstępną przyspieszoną to około 2500-3000 zł, natomiast pełna kwalifikacja to wydatek rzędu 4500-5000 zł.

Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej trwa 280 godzin (teoria – podstawy 195h, teoria część specjalistyczna 65h, 20h zajęć praktycznych, w tym 4h jazdy w warunkach specjalnych). Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej przyspieszonej to 140 godzin (teoria – podstawy 97h, teoria część specjalistyczna 33h, 10h zajęć praktycznych, w tym 2h jazdy w warunkach specjalnych).

Także jak sami widzicie, istnieje możliwość uzyskania prawa jazdy kat. C przed ukończeniem 21 roku życia, ale jest to obwarowane warunkami. Do Was pozostaje decyzja czy warto 🙂

 

Magdalena Wit-Wesolowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę
error: Content is protected !!