Dzień dobry. W tym roku chciałabym szerzej przyjrzeć się kierowcom, ale nie tylko ciężarówek czy autobusów, ale także tym „niezawodowym”, czyli kierowcom samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. Uważam, że jest to ważna z perspektywy psychologii transportu grupa zawodowa, bardzo niedoceniana, również pod względem badań. Kierowcy, którzy pracują w transporcie międzynarodowym i jeżdżą z towarem pojazdem kat. B nie podlegają ustawie o transporcie drogowym. Wyłącza ich art. 3 wspomnianej ustawy:
Art. 3. 1. Przepisów ustawy nie stosuje się do przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów:
1) przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – w niezarobkowym przewozie drogowym osób;
2) o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy;
3) zespołów ratownictwa medycznego oraz w ramach usług transportu sanitarnego. (…)
Oczywiście kierowcy kat. B podlegają badaniom z ramienia medycyny pracy, czyli badaniom profilaktycznym. Spójrzcie sobie, jak wygląda w znowelizowanym rozporządzeniu opis czynnika szkodliwego, jakim jest prowadzenie pojazdu:
Nie ma tu jednoznacznego wskazania do konsultacji psychologicznej. Mamy informację o tym, że ma być wykonane badanie widzenia zmierzchowego i wrażliwości na olśnienie, ale jak wiecie jest to badanie funkcji wzrokowych, w zasadzie powinno być wykonane przez okulistę, ale faktycznie dość często wykonują je również psycholodzy transportu.
Jak poszukamy w sieci informacji o tym, jakie są wymagania dla kierowcy kat. B, czym powinien się charakteryzować, jakie mieć cechy i zdolności to wręcz prosi się tutaj o konsultację psychologiczną, szczególnie jeśli są to osoby zatrudnione na stanowisku kierowcy, pracujące w transporcie drogowym, szczególnie międzynarodowym. Przedstawię Wam najczęściej pojawiające się wymagania:
- dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa
- zręczność
- szybki refleks
- wysoka spostrzegawczość
- zdolność koncentracji uwagi, podzielności uwagi
- wysoka odporność emocjonalna, wysoka samokontrola
- umiejętność podporządkowania się przepisom
- odpowiedzialność, cierpliwość, uprzejmość
Kto jak nie psycholog posiada kompetencje i narzędzia, aby to ocenić?
Drugą ważną kwestią, jaką należało podjąć w kontekście pracy kierowcy kat. B to na jakie ryzyko jest narażony, jakie występują czynniki szkodliwe na tym stanowisku pracy.
- czynniki zewnętrzne, fizyczne, takie jak: temperatura, hałas, drgania, wibracje, spaliny, niedostateczne oświetlenie, podnoszenie ciężkich ładunków
- długie przebywanie w pozycji siedzącej
- ponadnormatywne godziny pracy
- praca może wiązać się z większym ryzykiem utraty zdrowia i życia
- narażenie na monotonię rutynowych czynności przy jednoczesnym skupieniu uwagi na warunkach drogowych
- często praca poza domem, w święta, w weekendy
- odpowiedzialność za prowadzony pojazd i jego wyposażenie
- stres
- zmęczenie
- praca pod ciągłą presją czasu
- coraz częściej praca pod dużą kontrolą urządzeń telematycznych, teleinformatycznych (lokalizator, GPS).
Często do pracy jako kierowcy idą osoby młode, mające niewielki staż w prowadzeniu pojazdu, czasami niedojrzali, ale też nie zdający sobie sprawy z tego, jak ta praca może wyglądać, ile godzin powinni prowadzić auto, ile przysługuje im przerwy, jak wpływa zmęczenie na zdolność prowadzenia pojazdu.
Być może warto by było rozważyć czy osoby, które wykonują pracę de facto taką jak kierowcy ciężarówek z tą różnicą, że prowadzą auto do 3,5 t nie powinni podlegać podobnym badaniom (a więc i psychologicznym i lekarskim) jak kierowcy zawodowi, a także przepisom prawa dotyczącym czasu pracy i odpoczynku, korzystania z tachografów itp.
Dlaczego konsultacja psychologiczna dla kierowcy kat. B byłaby wskazana i jest taka ważna?
Konsultacja psychologiczna pozwala ocenić psychologiczne mechanizmy regulujące zachowanie kierowcy w procesie pracy, oraz zachowanie osoby kierującej pojazdem. Celem konsultacji psychologicznej jest przecież ochrona pracownika przed negatywnymi skutkami mogącymi powstać w procesie pracy, w tym podczas prowadzenia samochodu w celach służbowych. Ocenienie przez psychologa poziomu sprawności funkcji psychicznych wymaganych w procesie bezpiecznego prowadzenia pojazdu pozwoli odpowiedzieć na pytanie czy dany pracownik posiada odpowiednie predyspozycje do tego, by bezpiecznie i bez ryzyka zagrożenia dla siebie i innych wykonywać czynności służbowe, w tym prowadzić samochód kat. B.