Od początku 2020 roku słychać o zmianach w ustawie o transporcie drogowym. Postanowiłam im się przyjrzeć i popełniłam ten oto wpis o tym, jakie zmiany są proponowane pod kaem pracy psychologa i przeprowadzania badań psychologicznych. Od razu nadmienię, że są to moje spostrzeżenia i że coś mogło mi umknąć, ale jestem pewna, że wspólnymi siłami rozpracujemy te zmiany i przygotujemy się na nie.
Generalnie projekt dotyczy wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/645.
Główne zmiany dotyczą:
- szkolenia osób zamierzających lub wykonujących przewóz drogowy na stanowisku kierowcy,
- nadzoru nad ośrodkami szkolenia,
- dostosowania obiegu dokumentów i danych do potrzeb wynikających z projektowanych zmian,
- zmian w zakresie procedury uzyskiwania prawa jazdy, zawieszania uprawnień do kierowania pojazdami oraz wydawania karty kwalifikacji kierowcy.
To co może dotyczyć nas i badań psychologicznych:
- będziemy wprowadzać do centralnej ewidencji kierowców dane osoby, której wydaliśmy orzeczenie,
- kierowcy, którzy stracili prawo jazdy za alkohol będą robili badania psychologiczne i lekarskie dopiero wtedy, gdy będą chcieli je odzyskać (a nie niedługo po utracie, próbując dostosować się do terminu 3 miesięcy zawartego w decyzji administracyjnej),
- projekt zwalnia kierowców, którzy są wyłączeni spod stosowania przepisów dyrektywy 2003/59/WE z konieczności badań psychologicznych i lekarskich (z tego co doczytałam chodzi o kierowców bez kodu 95, nie jeżdżących zawodowo, a np. serwisowo, przejazdy techniczne)
- projekt ustawy usuwa ograniczenie polegające na konieczności poddawania się badaniom lekarskim i psychologicznym stwierdzającym istnienie albo brak przeciwwskazań odpowiednio zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy w terminie właściwym dla szkolenia okresowego, jednak nie później niż do dnia wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej,
- kontrowersyjny zapis: „4.Wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 5 i 6, nie stosuje się do kierowcy pojazdu do kierowania którego wymagane jest prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B lub B+E.” (o który była bitwa rok temu czy nie będzie to skutkowało zniesieniem badań na taxi) –> w uzasadnieniu można przeczytać: „Przedmiotowy przepis został uzupełniony o kategorie prawa jazdy AM, A2, co jest konsekwencją dokonanych zmian w zakresie rodzajów kategorii prawa jazdy. Ponadto w dalszym ciągu, jak dotychczas, wskazana grupa kierowców będzie poddawać się badaniom lekarskim i psychologicznym stwierdzającym istnienie lub brak przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy”.
Jeśli coś jeszcze zwróciło Waszą uwagę dajcie znać.
Miłego dnia i oczywiście zostawiam Wam tutaj link do tych zmian, żebyście mogli się z tym również zmierzyć we własnym zakresie:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12329952/katalog/12660960#12660960
Magdalena Wit-Wesołowska
Jeden komentarz do “PROPONOWANE ZMIANY W USTAWIE O TRANSPORCIE DROGOWYM”
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
Thanks a lot for the post. Really looking forward to read more. Great. Korney Percival Derril