„w zakresie oceny osobowości uprawniony psycholog dobiera narzędzia i techniki diagnostyczne pozwalające ustalić dojrzałość społeczną (rozumienie norm, samokontrola, przystosowanie) oraz dojrzałość emocjonalną (radzenie sobie w sytuacjach trudnych, zrównoważenie emocjonalne i jego wpływ na ryzyko dezorganizacji zachowania)”.
długotrwały, to może on spowodować problemy ze zdrowiem, obniżać nasze możliwości, chęć do pracy, a nawet przyczynić się do wypalenia zawodowego. Dlatego tak ważne jest ocenienie tego, jak dana osoba radzi sobie z sytuacją trudną czy stresową. Zresztą współczesne podejścia do tematyki stresu zawsze ujmują w koncepcji również sposoby radzenia sobie z nim. Nie będę tu omawiała różnych koncepcji związanych z funkcjonowaniem w warunkach stresowych, na to przyjdzie czas (pewnie napiszę osobny wpis), ale skupię się na możliwych i dostępnych narzędziach.
O stresie, radzeniu sobie w sytuacjach trudnych i w ogóle funkcjonowaniu w takich sytuacjach możemy wnioskować z szeregu różnych narzędzi, za równo klasycznych papier-ołówek, jak i dostępnych komputerowo. Ja podzieliłam je na 4 grupy:
- testy określające sposoby radzenia sobie w sytuacji stresu:
- i tu najbardziej znana metoda czyli CISS (48 twierdzeń, 5-stopniowa skala, 3 style – skoncentrowany na zadaniu, na emocjach i na unikaniu),
- COPE – 60 stwierdzeń, na które badany odpowiada na 4-stopniowej skali, pozwala na ocenę 15 strategii reagowania w sytuacjach stresowych,
- Mini – COPE – 28 stwierdzeń, 14 strategii radzenia sobie ze stresem.
- testy określające poziom stresu:
- KPS – 27 twierdzeń, bada ogólny poziom stresu, wyniki odnoszą się do napięcia emocjonalnego, stresu zewnętrznego, stresu intrapsychicznego,
- PSS-10 –10 pytań, natężenie stresu związanego z sytuacją życiową w ostatnim miesiącu.
- testy do pomiaru nasilenia cech tzw. osobowości stresowej:
- DS – 14 – 14 stwierdzeń, z których mierzy się skłonność do przeżywania negatywnych emocji oraz tendencję do powstrzymywania się od wyrażania tych emocji.
- testy dostępne na platformach komputerowych do badań psychologicznych:
- SCOPE – test z platformy TEST2DRIVE, test służy do oceny za równo nasilenia odczuwanego stresu oraz pozwala na zidentyfikowanie stylów radzenia sobie w sytuacjach trudnych, 47 opisów, 4-stopniowa skala.