AKADEMIA STRESU #2 – jak stawić czoło stresowi – praca z oddechem

AKADEMIA STRESU #2 – jak stawić czoło stresowi – praca z oddechem
Witajcie. Temat stresu jest takim tematem, który często powraca jak bumerang. Pewnie dlatego, że towarzyszy nam w życiu, w pracy, związku, rodzinie. Na tym blogu pojawiały się już artykuły poruszajcie ten temat, począwszy od testów służących do badania poziomu stresu, poprzez stres egzaminacyjnyomówienie sposobów radzenia sobie ze stresem, aż wreszcie po praktyczne porady co robić, gdy zżera nas stres. Przychodzę do Was z kolejną częścią serii Akademia stresu. Omówiłam już z Wami czym jest stres i jak się objawia. Teraz postaram się podpowiedzieć Wam jak można ten stres okiełznać. 

Ze stresem możemy radzić sobie w rożny sposób i będę chciała w kolejnych artykułach i filmach

zapoznawać Was z różnymi technikami, ale już dziś chcę Wam coś praktycznego zaproponować. Możemy radzić sobie ze skutkami stresu np. rozluźniać spięte mięśnie, ale możemy też za pomocą technik oddechowych regulować poziom naszej reakcji stresowej. Techniki oddechowe są o tyle wygodne, że można stosować je w każdej sytuacji, nie wymagają przygotowania, wystarcza chęci.

Jak wiecie, wiele z procesów naszego organizmu dzieje się bez naszej świadomości. Nie musimy pamiętać, żeby oddychać, nie musimy pilnować naszego serduszka, by biło itd. Taki nasz organizm mądry. Ale czasem coś idzie nie tak, np. jak pojawia się stres to nasz organizm przechodzi w tryb „walki lub ucieczki”. I tak jak poprzednio Wam wspominałam zdrowo jest jak po takim napięciu, mamy czas na odpoczynek.
Oddech w stresie
Nieprawidłowy oddech jest krótki, nierówny i nieregularny. Nieprawidłowe oddychanie może wpływać negatywnie na nasze zdrowie powodując kłopoty z koncentracją, ze snem, może potęgować zmęczenie czy wpływać na umiejętność kontroli naszych emocji. Oddech jest automatyczny, co nie znaczy, że w sposób świadomy nie możemy na niego wpływać. Rytm oddychania zmienia się pod wpływem myśli i emocji. Kiedy coś nas zaniepokoi, instynktownie spłycamy, przyśpieszamy bądź wstrzymujemy oddech. Jeśli przez dłuższy czas towarzyszy nam stres i napięcie, odbija się to na oddechu.
W stresie oddech jest szybki i płytki, więc aby się uspokajać i wyciszać musimy go pogłębić i spowolnić. Spowolnienie oddechu może obniżyć tętno, rozładować napięcie i złagodzić objawy stresu i niepokoju. Głębokie oddychanie przywraca spokój i wewnętrzna homeostazę całego ustroju. Stanowi tez podstawę relaksacji. Skupienie się na prawidłowym wdechu i wydechu może również pomóc oderwać się od myśli, które powodują napięcie i stres.
Techniki oddechowe:
W ćwiczeniach oddechowych generalnie chodzi o to, aby oddychać świadomie, zwracając uwagę na każdy wdech i wydech, wciągając powietrze nosem, a wypuszczając ustami.
1.  Usiądźcie wygodnie, zamknijcie oczy i oddychajcie świadomie głęboko i powoli, róbcie dłuższy wydech niż wdech. 
  • Weźcie głęboki wdech przez nos (licząc do 6)
  • wstrzymajcie oddech (licząc do 3)
  • wypuście powietrze ustami (licząc do 8)
  • powtórzcie 3-5 razy. 
2. Usiądźcie wygodnie, zacznijcie oddychać. Spróbujcie wypowiedzieć cały alfabet na jednym wydechu. W miarę ćwiczeń trzeba próbować wypowiadać go coraz wolniej po to, by poprawić kontrolę, jaką sprawuje się nad wydechem.
3. Usiądźcie wygodnie, zacznijcie oddychać. Spróbujcie wdychać powietrze przez jedną dziurkę od nosa (zatykając palcem drugie skrzydełko nosa), a wydychać drugą dziurką (zamykając pierwszą). Najlepiej wykonać po 10 powtórzeń na każdą dziurkę.
O tym, jak jest to ważne, a zarazem skuteczne niech świadczy też fakt, że można zapisywać się na  różne szkolenia z zakresu świadomego oddechu. Na tego typu konsultacjach analizowany jest sposób oddychania, pracuje się nad długością i jakością oddechu, uczy się różnych technik oddechowych.
Podejmijcie wyzwanie, aby chociaż przez kilka dni po dosłownie 5 minut dziennie potrenować świadome oddychanie. Spróbujcie poczuć różnicę. Kto podejmuje się wyzwania?

Magdalena Wit-Wesolowska

7 komentarzy do “AKADEMIA STRESU #2 – jak stawić czoło stresowi – praca z oddechem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę
error: Content is protected !!