DODATKOWE NARZĘDZIA WSPIERAJĄCE DIAGNOZĘ

DODATKOWE NARZĘDZIA WSPIERAJĄCE DIAGNOZĘ

Witajcie,

dawno nie było tutaj żadnego artykułu. Jakoś pochłonęło mnie tworzenie dla Was materiałów filmowych. Nie mniej jednak pomyślałam, że ten temat wymaga i wpisu w postaci artykułu na blogu i odpowiedniego filmu na YT. Rozporządzenie w sprawie badań psychologicznych kierowców precyzuje nam bardzo szczegółowo, jaki jest  zakres badania psychologicznego. Dodatkowo w metodyce dodaje, że psycholog stosuje w badaniach: 

„testy i urządzenia diagnostyczne, spełniające warunki standaryzacji, obiektywizmu, normalizacji, rzetelności i trafności, w tym w miarę możliwości posiadające udowodnioną trafność diagnostyczną w badaniach psychologicznych kierowców (…)”

Czasem jednak zdarza się, że mimo zastosowania odpowiednich testów, danych z obserwacji i wywiadu, mamy jakieś wątpliwości albo chcemy upewnić się co do postawionej hipotezy. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju dodatkowe narzędzia. To często zbiory pytań czy twierdzeń, które pozwalają nam jeszcze dodatkowo zorientować się w sytuacji Osoby Badanej. Zazwyczaj oceniamy je jakościowo, poszukując informacji, które obalają lub potwierdzają postawioną przez nas hipotezę. Oczywiście przeprowadzane przez nas badania mają najczęściej charakter przesiewowy, nie mniej jednak ja np. lubię włączyć elementy dodatkowych narzędzi, aby poszerzyć zakres badania.

Tego typu narzędzia przydają się przede wszystkim, kiedy przeprowadzamy badanie psychologiczne osoby, która przekroczyła punkty karne czy prowadziła pojazd mechaniczny pod wpływem alkoholu czy środka działającego podobnie.

Stosowanie tego typu narzędzi wymaga ostrożności w interpretacji, ale może stanowić cenne uzupełnienie wywiadu lub punkt wyjścia do dalszej rozmowy i ukierunkowania badania.

Jeżeli chodzi o narzędzia wykorzystywane w przypadku osób, które prowadziły pojazd mechaniczny pod wpływem alkoholu to większość z pewnością kojarzy test AUDIT, mający pomóc nam ocenić czy picie alkoholu jest ryzykowne. Jest to na pewno jedno z częściej wykorzystywanych narzędzi wspierających nas w badaniach. Natomiast istnieją również inne metody. Są to najczęściej arkusze z pytaniami do samooceny. Oprócz AUDITU mamy także test Baltimorski, CAGE, MAST czy wreszcie Kwestionariusz diagnostyczny opracowany wg Woronowicza. Na wielu stronach poświęconych uzależnieniom można znaleźć internetowe odpowiedniki tych testów. Pamiętajmy także. że testy te są przesiewowe, służą do identyfikacji uzależnienia, aczkolwiek wynik dodatni nie jest równoznaczny z diagnozą. Taką powinien postawić psychiatra albo terapeuta uzależnień. Istnieją również metody mające ocenić wiedzę dotyczącą wiedzy o alkoholu i konsekwencji jego spożywania.

Oprócz takich mamy też dostępne przynajmniej dwa narzędzia pomocnicze do oszacowania problemowego używania narkotyków opracowane przez przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, czyli testy PUN i PUM. 

Zresztą można znaleźć analogiczne testy dotyczące uzależnienia od nikotyny, internetu, telefonu itd.

Pomocniczo do oceny ryzyka i agresji za kierownicą można skorzystać z kwestionariusza badającego tzw. „syndrom Mad Maxa” czy z narzędzi proponowanych przez Wojciecha Korchuta i Ryszarda Cibora. Są one o tyle ciekawe, że można z nich wywnioskować np. jak kierowca ocenia siebie i swoje kompetencje w zakresie prowadzenia pojazdu czy też jak ocenia ryzyko różnych zdarzeń drogowych.

Pomocniczo w badaniu psychologicznym wykorzystuje się również różne ankiety. Często w pracowniach funkcjonują osobne ankiety dla kierowców, osobne dla operatorów czy pracujących na wysokości, a także dla sprawców wypadków, po punktach czy po alkoholu. Pamiętajcie jednak, ze ankieta nigdy nie może zastąpić wywiadu, jest jedynie elementem pomocniczym, systematyzującym i punktem wyjścia do dalszej rozmowy.

Po więcej zapraszam do filmiku 🙂

Magdalena Wit-Wesolowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę
error: Content is protected !!