CZY NA KAT. A SĄ POTRZEBNE BADANIA PSYCHOLOGICZNE?

Witajcie! Dzisiaj odpowiedź na pytanie nurtujące Kandydatów na kierowców – czy, aby móc przystąpić do kursu na prawo jazdy kat. A wymagane jest obok badania lekarskiego również badanie psychologiczne.

W prezentacji poruszony zostaje również temat tego, co między innymi powinien sprawdzić lekarz dopuszczający daną osobę do kursu na kat. A, a dokładniej jakie normy musi spełnić Kandydat, aby uzyskać orzeczenie pozytywne. Poniekąd zostaje tu delikatnie poruszony temat „rzetelności” takich badań lekarskich. Często niestety zdarza się, że takie badanie kończy się na sprawdzeniu wzroku (za pomocą tablicy Snellena), czasem sprawdza się rozpoznawalność barw (choć prawidłowa nie jest wymagana ani dla prawa jazdy kat. „A” ani „B”), być może czasem zmierzy ktoś ciśnienie. A co np. z widzeniem stereoskopowym, które akurat przy kat. A powinno być prawidłowe?

Coraz częściej spotykam się z prośbą lekarzy o zbadanie osoby, co do której chcą się upewnić czy może prowadzić pojazd danej kategorii. Czasem zgłaszają się do pracowni kursanci chcący dowiedzieć się czegoś na temat swojej sprawności psychomotorycznej. Dzięki badaniu w&nbsppracowni psychologicznej osoba badana może dowiedzieć się o tym w jakiej jest kondycji psychomotorycznej, jak szybko reaguje na bodźce, co z jej koordynacją, jak radzi sobie&nbspw&nbspciemni i&nbspw&nbspsytuacjach wymagających koncentracji i przerzutności uwagi. Badanie widzenia stereoskopowego, widzenia zmierzchowego i wrażliwości na olśnienie może przeprowadzić i lekarz okulista i również psycholog dysponujący odpowiednim sprzętem. W&nbspkońcu to właśnie psychologowie transportu przez wiele lat badali te funkcje u kierowców zawodowych.

Może więc warto poddać się takim badaniom tak dla siebie?
Zapraszam do obejrzenia prezentacji!

Magdalena Wit-Wesolowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę
error: Content is protected !!